Kako odabrati mobilnu brentu
Kupovina mobilne brente je važna odluka. Prvo i najvažnije, trebalo bi da kupujete od kompanije kojoj možete verovati. Zatim pogledajte performanse . Efikasnost brente zavisi od ČETIRI ključna područja: snage, dizajna, rada i rukovanja trupcima.
1. Odaberite vrstu glavnog motora
Za mobilne brente prenosivost je važna, što vam omogućava da dovezete svoju brentu gde god vaš kupac treba. U ovom slučaju, idealan je benzinski ili dizel motor. Wood-Mizer nudi izvrsne motore poznatih proizvođača kao što su KOHLER ili KUBOTA. Ovi motori odgovaraju strogim zahtevima za emisiju izduvnih gasova i dobro rade u različitim klimatskim uslovima širom sveta.
Električne brente daju najbolje rezultate za stacionarne primene. Električna energija je generalno jeftinija od benzina i dizela, a električne brente su jeftinije za kupovinu, pristupačnije za rad i lakše za održavanje. Takođe su tiše, čistije i imaju duži vek trajanja.
Mobilna brenta na baterije je još jedna opcija napajanja, koja se pojavila u Evropi 2024. godine kada je Wood-Mizer lansirao prvu mobilnu brentu na baterije, “LT15CLASSIC WIDE”. Punjiva litijum-jonska baterija omogućava do 8 sati rezanja i brzo se puni uz priloženi punjač.
2. Odaberite dizajn brente
Wood-Mizer je jedini proizvođač brenti koji vam daje izbor između dizajna brente sa jednom ili dve šine.
Jednošinske brente (LT serija)
Wood-Mizer je jedini proizvođač brenti monorail konzolnog dizajna od 1982. godine, ima nekoliko patenata za ovu tehnologiju, proizvodeći i isporučujući preko 100.000 brenti ovog dizajna širom sveta. Wood-Mizerova otvorena strana konzolne glave brente omogućava minimalno izravnavanje tokom postavljanja, lako skidanje ležaja sa trapezoidnim ležajem i rezanjem trupaca neobičnih oblika.
Wood-Mizerova otvorena strana konzolne glave brente pruža nekoliko prednosti:
1. Pošto se glava brente kreće duž ravne jednotračne šine, ona proizvodi visokokvalitetne rezove i ravne, glatke ploče, čak i ako je mašina postavljena na neravnu površinu, na primer, u šumi;
2. Za rad jednotračne brente nije potrebna posebna platforma ili temelj;
3. Kada mobilna brenta stigne na gradilište, potrebno je minimalno izravnavanje i poravnavanje postolja za početak piljenja;
4. Gotova daska se lako skida s postolja, zahvaljujući lakom pristupu trapezoidnom obliku postolja;
5. Otvorena strana glave pile omogućava piljenje trupaca neobičnog oblika, kao što su zakrivljeni, ispupčeni ili trupci velikog prečnika.
Mašine Wood-Mizer serije “LT” - “LT15”, “LT20”, “LT40” i “LT70” - dostupne su u mobilnim verzijama sa homologacijom i sertifikovane u EC za prevoz javnim putevima. LT mobilne brente opremljene su kompletom za transport koji se sastoji od šasije, kuke za vuču, rasvetne opreme, ograde i nosača podesivih po visini za nivelisanje mašine na licu mesta. Nakon što pilar svojim vozilom odvukao brentu do gradilišta, potrebno mu je samo 20 minuta da prilagodi mašinu i počne rezati čak i ako je brenta postavljena na neravnoj površini.
Dvošinske brente (serija “LX”)
“LX” brente imaju kruti toranj glave pile “xFRAME” koji se kreće na dvostrukim paralelnim šinama od kaljenog čelika i koji drži glavu pile, motor i upravljačku konzolu operatera. “LX” brente su šire i dublje od standardnih modela jednošinskih brenti, ali je nivelisanje postolja na tlu složenije. Štaviše, mašine serije “LX” imaju segmentirano postolje, postavljeno nisko na tlo, čime se eliminiše mogućnost ugradnje hidrauličkih funkcija za utovar trupaca. “LX” brente se uglavnom koriste za stacionarne primene sa utovarom trupaca pomoću viljuškara.
Godine 2024. jedini model iz serije “LX” dostupan u mobilnoj verziji je “LX50”. Modeli “LX50START” i “LX50SUPER” su među najjeftinijim tračnim brentama na tržištu, sa mogućnošću kupovine iz evropske fabrike Wood-Mizer putem online prodavnice i besplatnom dostavom u zemlje EU. “LX50” je jedina “LX serija” koja je, uz električni motor od 4 kW ili 5,5 kW, dostupna s opcijom Kohler benzinskog motora od 9 KS ili 14 KS, kao i transportnim kompletom, koji ovom kompaktnom stroju omogućava da se vuče po privatnim putevima (nije prikladno za prevoz po javnim putevima). Početnici, farme i male firme koje trebaju ispiliti trupce do 66 cm u prečniku biraju “LX50” zbog njegovog robusnog dizajna, jednostavnosti rada, visoke kvalitete rezanja i niske cene.
3. Rad brente – odaberite opcije
Postoje tri glavne stvari na koje treba obratiti pažnju pri određivanju rada brente: dužina rezanja, sistem pomeranja i mesto kontrole operatera.
Dužina postolja
Serija “LT” (“LT20”, “LT40”, “LT70”) nudi izbor između tri dužine postolja za rezanje do:
• S – 4,8 m
• M – 6,1 m – standardna dužina postolja u industriji
• L – 8,4 m – pogodno za proizvodnju građevinskog materijala, npr. za krovne konstrukcije
Ukoliko postoji potreba za rezanje dužih trupaca nego što dužina postolja dopušta, u seriju “LT” moguće je ugraditi dodatne produžetke postolja u sledećim dužinama:
• 0,5 m
• 0,9 m
• 1,8 m
• 3,6 m
• 7,2 m
Serija “LX” i brenta “LT15” imaju segmentirani krevet. Dužinu rezanja birate naručivanjem potrebnog broja segmenata. Ako trebate rezati duže trupce, nego što vaša brenta “LX” ili “LT15” dopušta, kupite i ugradite dodatni segment postolja.
Sistem pomeranja glave brente
Izbor sistema pomeranja garantuje učinak rezanja.
• Guranje-ručno pomeranje. Sa sistemom guranja, možete brzo pomerati glavu brente kroz rez dok održavate stabilan tempo.
• Ručno pomeranje sa kurblom. Sistem pomeranja kurblom ima ručku koju okrećete, omogućavajući glavi da glatko putuje niz stazu.
• Električno napajanje. Napredni električni sistem pomeranja koristi električni motor za automatsko pomeranje lista pile kroz trupac.
Upravljačka ploča operatera
Tokom rezanja, operater upravlja mašinom sa upravljačke ploče. Položaj upravljačke ploče utiče na kvalitet rada operatera, odnosno na to koliko je dobar pregled područja rezanja, koliko se operater oseća udobno, koliko se brzo umara i koliko je pažljiv.
1. Šetnja. U ovom radnom položaju rukovodilac hoda pored glave brente duž postolja brente, pojedinačno reže trupce na daske. Ovaj radni položaj omogućava vam da pomno pratite kvalitet rezanja, sve prepreke u trupcu, brzinu rezanja i performanse tračne testere. Ova vrsta upravljačke ploče standardna je za sve modele Wood-Mizerovih mobilnih brenti.
2. Vožnja. Sedište se pomera zajedno sa upravljačkom pločom, pružajući istu vidljivost, ali bez potrebe za hodanjem uzduž trupca. Ova opcija je dostupna za brente “LT40” i “LT70”.
3. Daljinski upravljač. Sve upravljačke funkcije nalaze se na zasebnoj upravljačkoj ploči. Obično se ovaj tip konzole koristi na stacionarnim brentama “LT40” i “LT70” u radionicama koje proizvode standardnu rezanu građu. Daljinski upravljač stvara udobnost i smanjuje zamor operatera.
4. Bežični daljinski upravljač. Pogodan za mobilne brente “LT40” i “LT70”, ova upravljačka ploča nudi veću fleksibilnost. Operater stavlja ovaj daljinski upravljač na pojas i može se nalaziti pored mašine u bilo kojem položaju koji mu odgovara.
4.Konfigurišite sistem za rukovanje trupcima
Ručno rukovanje trupcima
Ako se ne bojite fizičkog rada i imate vremena za ručni utovar i postavljanje trupaca na postolje, Wood-Mizer nudi svoje brente opremljene potrebnim uređajima za ručni utovar trupaca. To mogu biti rampe za kotrljanje trupaca na okvir pomoću podignutih kuka ili ručnog vitla. Osim toga, postolje za brentu sa ručnim utovarom trupaca ima bočne oslonce i središnju stezaljku za trupce. Glavna prednost ručnog utovara trupaca je što je to jeftino rešenje u poređenju s hidrauličkim sistemom, koje pruža brzinu, praktičnost i mogućnost da operater radi sam bez pomoćnika.
Hidrauličko rukovanje trupcima
Hidraulika na mobilnim brentama Wood-Mizer “LT20“, “LT40“ i “LT70“ sigurno, efikasno i brzo utovaruje, okreće, izravnava i steže težak trupac na postolje brente kako bi se odabrao optimalan položaj za proizvodnju kvalitetne građe.
Prema zadatim postavkama, hidraulički sistem brente ima najmanje tri hidraulička uređaja:
• Bočni oslonci
• Središnja stezaljka
• Valjci za nivelisanje trupca koji izravnavaju kraj trupca kako bi se kompenzovala koničnost i izvukao maksimum dasaka iz trupca.
Možete odabrati i dodati sledeće hidrauličke karakteristike koje mogu biti korisne, pa čak i potrebne za neke vrste rezanja:
• Utovarivač trupaca – Ruke za utovar brzo podižu trupac sa tla i istovaraju ga na postolje.
• Okretač trupaca – Wood-Mizer proizvodi nekoliko vrsta ovog uređaja, koji vam omogućava brzo okretanje trupaca na krevetu.
• Stege za držanje – koriste se kod rezanja krivih trupaca, držeći krajeve trupca i pritiskajući ih na krevet.
• Pogonski valjak – Koristi se kod rezanja dugih trupaca; omogućava vam pomeranje trupca duž kreveta.
Produžetci kreveta od 1,8 m, 3,6 m i 7,2 m, koji se koriste na hidrauličnim brentama, takođe imaju hidrauličke funkcije - bočne potpore, valjke za nožne daske i stezaljke.
Wood-Mizer stručnjaci u vašoj lokalnoj Wood-Mizer kancelariji spremni su da odgovore na vaša pitanja i pomognu vam da odaberete mobilnu brentu koja najbolje odgovara vašim planovima, potrebama i budžetu.
***