Penzionisani inženjer obrađuje drvo u francuskim Alpima
Oznake

Henri Kurzaj je francuski preduzetnik poljskog porekla, koji se bavi obradom drveta gotovo šest godina. Njegova firma ”Forest-Ethik” bavi se dizajnom i konceptom originalnih proizvoda od drveta.
"Oduvek sam želio pronaći mesto za opuštanje i blizak kontakt s prirodom. Kao penzionisani građevinski inženjer, koji je često vozio poslovno i posećivao razna gradilišta, želeo sam da kupimsvoje zemljište i uživam u prisutnosti prirode svakodnevno", priznaje Henri. Zaista, njegovih 14 hektara šume i polja predstavlja fantastičnu priliku da sluša ptice i gleda kako drveće raste.
Savoie je francuska regija, smeštena u podnožju Alpa koja se graniči sa Švajcarskom i Italijom. Poznata je ne samo po izvrsnim uslovima za penjanje, već i po originalnim domaćim proizvodima. Regionalni sir i vino s oznakom "Savoie" poznati su kao jedni od najboljih u Francuskoj. Kao i nameštaj od punog drveta poreklom iz lokalnih šuma. "Mislim da je puno drvo iz naših regionalnih šuma plemenito i lepo i zato ga treba ceniti i poštivati", kaže Henri Kurzaj






Iako je Henri penzionisani građevinski inženjer, i dalje je aktivan u poslovnom životu. "Mnogu inspiraciju crpim iz šuma koje me okružuju. U okolini ima mnogo drveća, posebno šuma jasena. Takođe je velika konkurencija u regiji s mnogim velikim firmama koje proizvode nameštaj i proizvode od drveta. Ovo je izazov učestvovati u takmičenju i ponuditi kupcima svoje originalne drvene dizajne,“ ističe Henri. „Drago mi je što mogu ponuditi prekrasno domaće drvo, koje nije došlo s nekog dalekog kontinenta. Ponosan sam što mogu raditi s drvetom iz svoje šume. To mi daje istinsku inspiraciju.
Henri je bio fasciniran drvetom, posebno masivnim , mnogo pre nego što je osnovao firmu za obradu drveta “Forest-Ethik”. U početku su bile male i jednostavne kreacije koje je dizajnirao i izrađivao u svojoj radionici, no ubrzo je napredovao do izrade istaknutijih proizvoda, poput stolova, klupa, stolica ili polica – sve od prirodnog punog drveta.
"Ono, što mi se sviđa kod drveta, je njegov karakter. Svaka cepanica koju izrežem je drugačija, čak i ako je ista vrsta drveta. Drvo se uvek razlikuje po mirisu, izgledu i dodiru", primjećuje Henry.




“Forest-Ethik” nudi proizvode od punog drveta koji su kreativno dizajnirani i dovršeni sa najvećom preciznošću. "Ja sam autor ovih kreacija, a sam u izradi dizajna, koncepata i sklopova. Zbog svoje ranije struke tehničkog inženjerstva, imam dovoljno znanja i iskustva da sam obavim sve korake proizvodnje", kaže Henri.
"Ono što ljudi jako vole u punom drvetu su njegovi prirodni oblici i uzorci, posebno kada je dobro vidljiv u proizvodu. Zato, kada radim s drvetom, nastojim sačuvati sve njegove prirodne oblike, obline i hrapave rubove“, objašnjava on.




Čini se da drvo daje inspiraciju drvoprerađivačima poput Henrija i kupcima koji pronalaze sveže ideje za različite drvne proizvode.
"Moji kupci vole kreativne kombinacije drva i metala. Slušam njihove ideje i smišljam kako njihovu viziju pretvoriti u pravi proizvod. Ponekad sam zapanjen koliko su moji kupci kreativni", priznaje Henri.
Asortiman alata i mašina koje Henri koristi proteže se od jednostavne motorne testere za rušenje mrtvog ili oštećenog drveća u svojoj šumi do raznih brusilica i glodala te konačno do mašina za rezanje, hidraulične brente Wood-Mizer LT20. "Sviđa mi se ova brenta zbog svoje fleksibilnosti, mobilnosti i očito zbog velikog kapaciteta rezanja. Ja ispiljujem trupce od 5,5 m dužine I prečnika preko 60 cm a postižem visoku preciznost rezanja. Brenta LT20 ima automatski sistem kontrole debljine ploče (Setworks)", objašnjava Henri.




"Prvo moram videti oblik i dužinu trupca. Zatim, s hidrauličnim rukovanjem, utovarim trupac na postolje brente, okrenem ga kako bih pronašao najbolji položaj i stegnem ga kako bi bio stabilan i siguran . Konačno, počinjem rezati – samo tako!"
Henri priznaje da je dugo tražio dobru brentu. U početku mu je primarni alat za rezanje trupaca bila motorna testera jer je to bio jedini relativno lak način koji je znao u to vreme. Iako je Henri nastojao da površine budu što ravnije, proces je bio previše komplikovan i oduzimao je previše vremena, a da ne spominjemo sigurnosne standarde.




Henri je eksperimentirao s motornom testerom na okviru i isprobao italijanske i kanadske alate za brentu. Ipak, nijedan od njih nije bio ni blizu onome što je očekivao od dobre brente.
"Pre otprilike pet godina bio sam na izložbi u Lyonu i prvi put sam vidio mobilnu brentu Wood-Mizer. Jako sam se oduševio. jer je to bilo pametno, praktično i profesionalno rešenje. Mislio sam da mora biti odgovor na sva moja pilanska pitanja“, prieća se Henri.
Henri je nazvao francuskog predstavnika Wood-Mizera i saznao za fabriku Wood-Mizer u Poljskoj. Takođe je odlučio kontaktirati s poljskim osobljem i razgovarati o brentama na svom materinjem jeziku.




"Primio sam prijateljsku komunikaciju. Jedino pitanje za mene da li sam spreman uložiti u ovu mašinu? Odlučio sam to učiniti, a sada sam sretan zbog svoje odluke", ističe Henri.
Danas Henri radi na materijalu širine maksimalno 60 cm, a ako treba napraviti veći komad nameštaja, traži pomoć od svojih kolega stolara koji mu sastavljaju drvenu konstrukciju. U budućnosti bi želio sve izrađivati sam, zbog čega razmišlja o kupovini Wood-Mizer blanjalice/profilirke.
„Želja mi je da mogu sam izrađivati velike sklopove od drveta“, kaže Henri. "Mogu pripremati sirovinu na brenti, a proizvoditi gotove proizvode na blanjalici/profilirki. Znam, s Wood-Mizer blanjalicom/profilirkom to je lako učiniti!"






***